Mandalina dalında 80 kuruş, İstanbul’da 8 lira

Mersin’de hem market sahibi hem de üretici olan Mehmet Dolaş, dalında 80 kuruş olan mandalinanın Ankara’da 4 lira, İstanbul’da ise 8 liraya satıldığını belirterek, „Neden bu kadar uçuk fark olduğunu bilemiyoruz.“ dedi.

TÜKETİCİYE YÜKSEK FİYATLARLA ULAŞIYOR

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, limon, portakal ve mandalina fiyatlarını değerlendirdi. Dalında portakal ve mandalinanın 80 kuruştan satıldığını belirten Şahin, limonun ise 1 lira ile 1 lira 20 kuruştan alıcı bulduğunu kaydetti.
Şahin, çiftçinin ürünü değerinde satamadığı için zarar ettiğine, ürünün ise tüketiciye yüksek fiyatla ulaştığına dikkat çekti. Erdemli ilçesinin Türkiye’nin limon üretiminin 65’ini gerçekleştirdiğini belirten Şahin, „Bölgemizde şu anda limon hasadı devam etmektedir. Yüzde 30 yüzde 40 civarında limonumuz dalında halen beklemektedir. Çiftçilerimiz devletimizden gelecek güzel bir destek sesini beklemektedir. Şu ana kadar ki limonlarımız zaten hasat edilip gitti. Bundan sonraki ürünlerin daha iyi para etmesini ümit ediyoruz.“ dedi

BÜYÜKŞEHİRLERDE FİYAT 3 – 4 MİSLİ

Narenciye fiyatlarını değerlendiren Şahin, „Şu anda dalda limonumuz 1 lira 20 kuruş – 1 lira civarında satılmaktadır. Alıcılar 1 lira 20 kuruş ile 1 lira 40 kuruştan almaktadır. Bölgemizde portakal ve mandalina ise 1 lira ve 80 kuruş aralığında satılmaktadır. Gerek mandalina gerekse portakal meyve sebze halinde 1 lira 40 kuruş, 1 lira 30 kuruş aralığında satılmaktadır. Ama her nedense büyükşehirlerde 3 misli 4 misli fiyata satılmaktadır.“ diye konuştu.

sizlere kokucenneti.com farkıyla sunulmuştur