Kadın ve gençlere 200 bin kişilik istihdam

Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ikinci 100 Günlük Eylem Planı’na göre;

YAŞLILIK YILI VURGUSU

Aktif yaşlanma ve yaşlı hakları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 2019 yılı, „Yaşlı Yılı“ ilan edilecek ve Uluslararası Yaşlılık Şurası düzenlenecek.

Kadın ve gençlere 200 bin kişilik istihdam

ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE

81 ilde Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Birimleri oluşturulacak ve „Gönül Elçileri“nin de mücadele sürecine desteği sağlanacak. Çocuğa yönelik koruyucu ve önleyici hizmetler kapsamında, 81 ilde uzman müdahale ekipleri yaygınlaştırılacak.

KADIN KOOPERATİFLERİ GÜÇLENECEK

„Kadın Kooperatifleri“nin güçlendirilmesi amacıyla kamu, üniversite, STK ve özel sektör iş birliğinde faaliyetler başlatılacak.

İŞKUR’a kayıtlı 60 bin genç, 50 bin kadın ve bin engelli vatandaş daha „Aktif İşgücü Piyasası Programı“ndan yararlandırılacak ve 10 bin kişiye „Mesleki Yeterlilik Belgesi“ verilecek

Bakanlığa bağlı müşavirlik ve ataşeliklerde „Yurtdışı İşçi Hizmetlerinin e-Devlete Entegrasyonu“ projesi faaliyete geçirilecek.

KİMSESİZ GENÇLER VE MAHKUMLARA EĞİTİM VERİLECEK

Devlet korumasında yetişen gençlerin, reşit olduktan sonra toplumsal hayata adaptasyonunu destekleme hedefiyle 5 bin gence rehberlik hizmeti verilecek.

Cezaevlerinde bulunan mahkumlara verilecek eğitimler de dahil olmak üzere toplam 10 bin kişiye „Mesleki Yeterlilik Belgesi“ verilecek.

Aile Eğitim Programı (AEP) ve Evlilik Öncesi Eğitim Programı (EÖEP) içerikleri zenginleştirilecek ve ilave 90 bin kişiye eğitim verilecek.

Kadın ve gençlere 200 bin kişilik istihdam

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE ASKER TAKVİYESİ

Kadına Yönelik Şiddetle Topyekun Mücadele kapsamında, 81 ildeki Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik, uzman eğitici eğitimi başlatılacak.

İŞ HAYATINDA KADIN VE GENÇ NÜFUSUN ARTMASI AMAÇLANIYOR

Çoğu kadın ve gençlerden oluşan 200 bin vatandaşın, özel sektörde istihdamı sağlanacak. İşkur üzerinden duyurular ve başvurular gerçekleşecek.

İşverenler için „Kolay Belge-Kolay Hizmet“ elektronik uygulaması hayata geçirilecek, „Kolay İşverenlik Uygulaması“nın apartman ve iş hanı görevlilerini kapsayacak şekilde kullanım alanı genişletilecek.

e-DEVLET DAHA AKTİF OLACAK

Askerlik borçlanması talepleri e-Devlet üzerinden alınacak

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) verilen çocukların ailelerine, etkin bir ev ekonomisi yönetimi için rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek.

30 ilde okullarda, risk altında bulunan çocuklar için koruyucu ve önleyici hizmet sunan „Mobil Sosyal Hizmet Birimleri“ faaliyete geçirilecek.

Devlet korumasındaki çocuklar için Çocuk Destek, Gelişim ve Eğitim Programı (ÇODEP) başlatılacak.

Üçer ilde 3 huzurevi yaşlı bakım rehabilitasyon merkezi ile 3 engelsiz yaşam merkezi hizmete açılacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kültürünün iş yerlerinde yaygınlaştırılması amacıyla 10 yeni üniversiteyle iş birliği yapılacak, okul öncesinden yükseköğretime kadar farkındalık artırılacak.

Üç mega kentte „Yüksekte Güvenli Çalış“ kampanyası başlatılacak, askerlik ve doğum borçlanması talepleri e-Devlet üzerinden alınacak.

sizlere kokucenneti.com farkıyla sunulmuştur